fbpx

Radiohaastattelu: Nettiperuskoulussa etäopetus on arkipäivää

Nettiperuskoulussa etäopetus on arkipäivää vuoden ympäri – linjanvetäjä radiohaastattelussa

Linjanvetäjämme Annukka Manninen pyörähti Ylen Radio Suomen Mikkelin ohjelmassa haastateltavana työstään Nettiperuskoulussa. Toimittaja Sari Ursinille Manninen taustoittaa Otavan Opiston Internetix-projektista alkunsa saaneiden Nettiperuskoulun ja Nettilukion historiaa ja sitä, miten ennakkoluulot verkko-opintoja kohtaan ovat viimeistään tänä keväänä hälventyneet.

Manninen kertoo haastattelussa muun muassa siitä, kuinka Nettiperuskoulussa opiskelijalle tarjotaan vahvaa ohjauksellista tukea. Hänen mielestään palkitsevinta ovatkin työssään kohtaamiensa opiskelijoiden kokemat yksilölliset onnistumiset ja tarinat jatko-opintoihin pääsemisestä.

Koko haastattelun voit kuunnella Ylen nettisivuilta!

Takaisin arkistoon